Yeni
Loading...

Çanakkale’de Bonzai Kullanımında Ciddi ArtışTürk Sağlık-Sen Şube Başkan Yrd.Serdar Can Çanakkale’de Bonzai-Jamaika gibi sentetik uyuşturucu maddelerin kullanımının giderek arttığını söyleyerek bu uyuşturucuyu kullananların hastane acil servislerine geldiğini söyledi.

Türk Sağlık Sen basın sözcüsü İlk Yardım ve Acil tıp Doktoru Dr. Serdar Can; yaptığı açıklamada, Çanakkale merkezi ve ilçelerinde BONZAİ-JAMAİKA türü uyuşturucu kullanımının gün geçtikçe arttığını söyleyerek, özellikle gençler arasında ciddi bir kullanıcı bulunduğunu söyledi. Bu yaygın kullanımın aynı düzeyde sürmesinin bile gençler için ciddi bir tehdit olduğunu vurgulayan Can, bu konuda Çanakkale Valiliğini ve Çanakkale Emniyet Müdürlüğünü göreve davet ederek, “Gençlerimize hep birlikte sahip çıkalım” dedi. Türk Sağlık Sen basın sözcüsü İlk Yardım ve Acil tıp Doktoru Dr. Serdar Can,” Bu tür sentetik uyuşturucuların beyinde ve vücutta yaptığı etkiler tıbben tam olarak ortaya konulmamış olup, kullanılanlarda ciddi bağımlılık ve ciddi hayati tehlikeler yaratmaktadır. Şu an geliştirilmiş bir antidotları yoktur.

Maalesef acil servise bu tür vakalar geldiğinde hekimler olarak, bizler bile neler yapacağımıza tam olarak hakim değiliz. Bu tür ilaçları kullanlar resmen hayati fonksiyonları durmuş olarak Acil Servislere getirilmektedir. Ciddi hipo tansiyon, kalp ritim bozuklukları, beyinde tahribat ve erken yaşta kalp krizi yaptığı görülmektedir. Burada en büyük önlem koruyucu hekimliğe düşmektedir. Kişilerin gençlerin ve bireylerin bu tür maddelere erişmesi bu tür maddelerin ülke içine girişinin engellenmesi için ciddi tedbirler alınması gerekmektedir. Ailelerin çocukları üzerinde oto kontrolü sağlamaları gerekir. Ayrıca özellikle orta öğretim ve lise öğrencilerine bu tip uyuşturucular hakkında bilgilendirilme yapılmalı ve sonuçları anlatılmalıdır.

Türk Sağlık Sen Sendikası üyeleri olarak, ayni zamanda hepimiz birer anne babayız. Bu konunun sonuna kadar takipçisi olacağız” dedi.


Bonzai Nedir?

''Herhangi bir kurutulmuş bitkinin üzerine sıkılmış zehir ''

Sokaklarda genel olarak "bonzai" olarak adlandırılan uyuşturucu gerçekte Sentetik Cannabinoid ismi altındaki birçok maddeden oluşmaktadır. Tamamen kimyasal olan bu maddeler bazı bitkilerin kurutulmuş yapraklarına emdirilerek yapılmaktadır.

Sentetik Kannobionidler etkilerini tespit etmek için insan ve hayvanlar üzerine deney yapılmadan piyasaya sürülmektedir.

Tamamına yakınının insanlar üzerindeki etkisi bilinmeden kullanımı artmıştır.

Bu maddeler esrar etkisi vermesi sebebi ile sentetik esrar olarak kullanım alanı bulmaktadır.

Dünya genelinde Spice silver, spice gold,spice diamond, Spice Arctic Synergy, Spice Tropiccl Synergy, Spice Egypt, Yucatan Fire, Smoke, Sence, ChillX, Highdi’s Almdröhner, Earth Impact, Gorillaz, Skunk, Genie, Galaxy Gold, Space Truckin, Solar Flare, Moon Rocks, Blue Lotus, Aroma, Scope gibi bir çok farklı isim ve ambalaj adı altına satılmıştır.

Avrupa genelinde Spice olarak adlandırılmakla birlikte satışının "Plant food" "not for human use" şeklindeki ibareler bulunan paketlerde satışa sunulmuştur.

Başka bir "herbal incense" veya "herbal product" olarak da piyasaya sürülmüştür. Kimyasal olan bu maddenin zehirleyici özellikleri sebebi ile insan sağlığına verdiği zararlarının Herbal ürün olarak adlandırarak sağlığa zararlı olmadığı algısı oluşturulmaya çalışılmaktadır.


Google Plus'da Paylaş

BENZER YAZILAR

    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum :

Yorum Gönder