Yeni
Loading...

photoshop dağılma efekti

Merhaba arkadaşlar bu photoshop dersimizde fotoğrafa dağılma efekti vermeyi göreceğiz.Öncelikle resmimizi açıyoruz. Arka planının düz olması gerektiğinden modelimizi herhangi  bir seçim yöntemiyle arka plandan ayırıyoruz. Ben burada pen tool aracını kullandım. Photoshop araç kutumuzdan pen toolu seçiyoruz. Etrafını noktalarla geçmeye başlıyoruz. Son noktaları birbirine birleştirip, sağ tıklıyoruz. Make selectionu seçip karşımıza çıkan feather değerine 1 ile 2 arasında bir değer verip okeye basıyoruz.  Eğer arkaplandan ayırmakta zorlandıysanız burada daha detaylı bir biçimde resmimizi arkaplandan ayırmayı anlatmıştık.


Photoshop pen tool ile modelimizi arka plandan ayırdıysak, yeni bir arka plan açıyoruz. Ben düz bir doku tercih ettim. Seçtiğimiz modelimizi sürükleyerek ya da CTRL+ C, CTRL+V(kopyala yapıştır) tuş kombinasyonu ile yeni açtığımız arka plan üzerine taşıyoruz.


Photoshop layer menüsünde sağ tıklayıp duplicate layer yapıyoruz. Bir kez daha duplicate layer.3 tane layerimiz oldu. En üste gelecek olan model boyutunda hiç oynama yapmadan onu bir kenara alalım. Diğer iki kopyamızı  CTRL+T tuş kombinasyonu ile köşelerinden çekerek orjinalinden yaklaşık 1 cm büyük olacak şekilde büyütüyoruz. En alta en büyük  gelecek şekilde sıralıyoruz. Şimdi bu iki modelimiz ayrı ayrı layerlerde, bu ikisini tek layere toplamamız lazım. Bunun için photoshop layer menümüzden iki modelin arka arkaya olduğu layerleri CTRL ye basılı tutup seçiyoruz. (Hangi ikisi diye karıştırırsanız layerin başındaki göz işaretini kapatıp açarak bulabilirsiniz.) İki layeride seçtik sağ tıklayıp merge layer diyoruz.


İki modelli olan layerimize geliyoruz. Alt tuşuna basılı tutarak layer menümüzden add layer mask simgesine tıklıyoruz.  Ana modelimiz harici diğer ikisi kaybolmuş olmalı.Şimdi photoshop araç kutumuzdan brush toluseçiyoruz.  Damlamış mürekkep şeklinde ya da sıçrayan su şeklinde fırçalara ihtiyacımız var. (internetten bulabiliriz.) ben burada damlamış mürekkep şeklinde fırçalardan yararlandım. Fırçamın boyutlarını değiştirerek gizli olan modellerimizin üzerinden geçiyoruz. Komple deil ara ara.

benim kullandığım fırçalar işte buradaYeteri kadar tıkladıysak sıra geldi tek modelli olan layerimize.  Şimdi tek  modelli layerimize gelip add layer mask simgesine tıklıyoruz. Brush toolu alıp bu sefer orijinal modelimize kenarlarından tıklıyoruz
Ve işte sonuç; photoshop ile dağılma efekti vermek.
Google Plus'da Paylaş

BENZER YAZILAR

    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum :

Yorum Gönder