Yeni
Loading...

BAYRAMİÇ'TE EFSANE YENİDEN CANLANIYOR!

     Bayramiç Belediyesi, dünyanın ilk güzellik yarışmasının yapıldığı İda Dağı’nda, efsaneyi yeniden canlandırıyor. Dünya’nın en güzel kadını, 20 Ağustos’ta Miss Truva’da belli oluyor.

    Büyük bir organizasyona ev sahipliği yapmaya hazırlanan Bayramiç Belediyesi, 20 Ağustos tarihinde Miss Truva güzellik yarışması düzenliyor. Ünlü manken Tuğba Özay’ın sunacağı yarışmaya 18- 25 yaş arası yerli ve yabancı tüm adaylar kabul edilecek. 17-19 Ağustos arası Hotel Vitanaturalis’ta gerçekleşecek kampın ardından 20 Ağustos'taki final gecesinde en güzeller, podyumda boy gösterecek. Konuyla ilgili bilgi veren Bayramiç Belediye Başkanı Mert Uygun “Geçmişten günümüze birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bu bereketli topraklar, mitolojide de anlatılan efsanelerde yerini buluyor. İlk güzellik yarışmasının yapıldığı yer olan İda Dağı ilçemizin sınırlarında bulunmaktadır. Doğal güzellikleri ve bereketli topraklarıyla gün geçtikçe ilgiyi üzerine toplayan ilçemizin sahne olduğu bu efsaneyi yeniden canlandırmak istiyoruz. Geleneksel hale getirmeyi planladığımız Miss Truva’yı uluslararası boyutlara taşımak istiyoruz. Kültürel zenginliklerimizi ve tarihimizi uluslararası alanda da duyurmak amacıyla düzenlediğimiz bu tür organizasyonlara devam edeceğiz. Herkesi 20 Ağustos’ta yeni Afrodit’in seçilme anına tanık olmaya davet ediyoruz” dedi.

     Dünyanın ilk güzellik yarışması, efsaneler dağı olarak İda Dağı’nda (Kazdağı) Paris’in hakemliğinde Afrodit, Hera ve Atena arasında yapılmıştır. Afrodit, Paris’e dünyanın en güzel kadınının aşkını vermeyi teklif etmiştir. Yarışmanın sonunda Paris, Afrodit’in zarafeti ve güzelliği karşısında büyülenip altın elmayı ona vermiştir. Afrodit ise sözünü tutup Yunan kralı Menelaos’un karısı Spartalı Helen’i, Paris’e vermiştir. Gücenmiş tanrıçalar hiddetle oradan ayrılırlarken, Paris’in babası Priamos’tan ve bütün Truva halkından intikam alacaklarına ant içtiler. Paris, Yunanların düşmanlığını kazanmak pahasına Helen’i aldı. Yunanların Helen’i, Paris’in elinden geri almak için açtığı savaş ünlü Truva Savaşı olarak anılır.

 

Google Plus'da Paylaş

BENZER YAZILAR

    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum :

Yorum Gönder