Yeni
Loading...

TEZGAHLARDA BALIK BOLLUĞU


    İlçemiz balıkçı tezgahlarında bolluk yaşanıyor. Boğazda avlanan lüferin kilosu 120, sardalyanın 20, istavrit ve hamsinin kilosu ise 25 liradan satılıyor. Palamudun tanesi ise 50 liradan satışa sunuluyor.

     Çanakkale’de, 1 Eylül'de başlayan av sezonuyla birlikte balık halindeki tezgahlarında balık çeşitleri de bollaşmaya başladı. Balık halinde lüfer kilosu 120, sardalya 20, hamsi 25, istavrit 256, çipura 65, çinekop 65 liradan satılıyor. Palamut ise Karadeniz ve Marmara'da az çıktığı için tanesi 50 liradan satışa sunuluyor. Balıkçılar, havaların soğuması sonrası palamudun bollaşmasıyla fiyatların düşeceğini belirtti.

    Yeni av sezonunun bereketli geçtiğini belirten ilçemiz hal esnafından Ceyhan COŞKUN, "Sezonla birlikte hamsi, istavrit, sardalya bollaştı. Şu anda Karadeniz hamsimiz ile sardalyemiz bol. Palamut az miktarda çıkıyor. Sardalyamız ise yağlı ve ızgaralık dönemi. Sardalyanın bitmesiyle hamsi ve istavrit sezonu başlıyor. Palamut şu anda tezgahlarda az bulunuyor. Bunun sebebi de havaların sıcak gitmesidir.İlçemizde de balık kültürü oluşmaya başladı.Özellikle balığın bol olduğu dönemlerde ve hangi balığın hangi mevsimde yeneceğini ilçemiz vatandaşları çok iyi biliyor " ifadelerini kullandı.

"Tanesi 50 liradan satılıyor»   

    "Az miktarda tezgahlarda yerini aldığı için de palamut biraz pahalı" diyen COŞKUN "Tanesi 50-60 liradan satılıyor. Havaların soğuması, palamut ve lüferin bollaşmasıyla bu balıkların fiyatları da düşecektir. Geçen yıl lüfer biraz pahalıydı ama bu yıl denizin padişahı olan lüferin bollaşması ve fiyatının düşmesiyle vatandaşımız ucuz balık yiyecek" dedi.

Google Plus'da Paylaş

BENZER YAZILAR

    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum :

Yorum Gönder