Yeni
Loading...

BAYRAMİÇ BEYAZI VE ELMASI'NDAN SONRA HELVAMIZ DA TESCİLLENDİ


   İlçemizle özdeşleşen tahin helvası için Bayramiç Ziraat Odası tarafın-dan coğrafi işaret mahreç başvuru-su için çalışmalar sonuca ulaştı ve tescil oldu.

    1800’lü yıllara dayanan, Milli Şair Mehmet Akif Ersoy’un çocukluk yıllarında yediği ve hatıratlarında yer alan Bayramiç helvasının tüm dünyaya tanıtılması için Bayramiç Zira-at Odası tarafından Türk Patent ve Marka Kurumu’na başvurusu yapılmıştı.Kaz Dağları kuzey yamacında yer alan ve Çanakkale’nin Bayramiç ilçesiyle özdeşleşen tahin helvası için Bayramiç Ziraat Odası tarafın-dan coğrafi işaret mahreç başvuru-su için çalışmalar sonuca ulaştı ve tescil oldu. Konuyla ilgili olarak açık lama yapan Ziraat Odası Başkanı İsmail Pehlivan; İlimize ve ilçemize bir marka tescilli ürünü daha kazandırmanın gururunu yaşıyoruz. Tahin helvasının ana maddesi susamdır. Susam 100 yıllardır ilçemizde yetiştirilen bir üründür. Kazdağları’ nın coğrafi konumu bakımından bölgemizden ayrı bir tat alıyor.

     Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’ un Bayramiç’te doğması ve babası-nın görev yeri olması nedeniyle ilk çocukluk yıllarının Bayramiç’te geçmesi dolayısıyla ilk helvayla Bayra-miç’te tanıştığını ve bunun tadını unutamadığını hatıratlarında beyan etmektedir. 1800 yıllarda Cezayir Salnamesinde helvacılığın meslek olarak geçtiği belirtilmekte. Günümüzde ise Bayramiç’te tahin helvası sektöründe hizmet veren sanayicile rimiz bu helvayı artık uluslararası konuma dönüştürmüşlerdir. Avrupa Birliği ülkeleri başta olmak üzere, ihracat yapılabilir duruma gelmiştir. Bayramiç Ziraat Odası olarak,böyle değerli bir ürünü coğrafi mahreç işaretiyle taçlandırmak, bunun süre ge len tarihi yapım değerini ve kalitesini kayıt altına almak için Patent Kurumu’na mahreç başvurusunda bulunduk ve başarıyla sonuçlandırdık.

     Bu çalışmalarımızda maddi, ma-nevi bizlerden desteklerini esirge-men Çanakkale Valisi İlhami Aktaş’ a, Ak Parti Grup Başkanvekili, Çanakkale Milletvekili Bülent Turan’a, Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu’na, Çanakkale Ticaret Bor-sası Başkanı Kaya Üzen’e, Çanak-kale Ticaret Borası Meclis Başkanı Abdullah Deniz’e, Çanakkale Tica-ret ve Sanayi Odası Başkanı Sel-çuk Semizoğlu’na, Çanakkale İl Ta-rım ve Orman Müdürü Erdem Kara-dağ’a, Bayramiç Kaymakamlığına, Bayramiç İlçe Tarım ve Orman Mü-dürü İbrahim Çobanoğlu’na, Bayra-miç Esnaf Ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Süley-man Yüksel’e, Bayramiç Esnaf ve Sanatkarlar Koop. Başkanı İsmail Yıldırım’a,Tatlan Helva Bahar-Ozan Yurt’a, Hüsnüoğulları Helva Hüsnü-Ege Şenol’a, Karagöz Helva Meh-met Ali Karagöz’e, Sevinç Helva İb-rahim Sevinç’e, Sefa Akyüz Helva İbrahim Akyüz’e yönetim ve meclis kurulum adına teşekkür ederim.' dedi

Google Plus'da Paylaş

BENZER YAZILAR

    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum :

Yorum Gönder