Yeni
Loading...

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI KUTLU OLSUN

30 aÄŸustos zafer bayrami ile ilgili görsel sonucu         30 Ağustos Zafer Bayramı bugün ilçemizde çeşitli etkinliklerle kutla-nacak.
       Bugün saat 09:00 da Atatürk Büstüne çelençlerin koyulmasıyla başla-yacak olan kutlama programı, ilçe Kaymakamı ve Belediye Başkanını ta-rafından protokol kabul edilerek devam edecek.Akşam belediye tarafından düzenlenecek olan fener alayı, Saat 20:30' da Yıldırım Akbulut Meydanı'n dan başlayacak ve saat 21:00 da otogar içinde Orkestroia ve Sarpedon konserleriyle sürecek. 
       Zafer Bayramı, 30 Ağustos 1922'de Dumlupınar'da Mustafa Kemal'in başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz'u anmak için her yıl 30 Ağustos günü kutlanan resmi, ulusal bir bayramıdır.
         Atatürk'ün başkomutanlığında yapıldığı için Başkomutanlık Meydan Muharebesi adıyla da bilinen Büyük Taarruz'un başarıyla sonuçlanmasın-dan sonra Yunan orduları İzmir'e kadar takip edilmiş;9 Eylül 1922'de İzmir' in kurtarılmasıyla Türk toprakları Yunan işgalinden kurtulmuştur.İşgal birlik lerinin ülke sınırlarını terk etmesi daha sonra gerçekleşse de, 30 Ağustos sembolik olarak ülke topraklarının geri alındığı günü temsil eder. İlk kez 1924 yılında Afyon'da Başkumandan Zaferi adıyla kutlanan 30 Ağustos günü, Türkiye'de 1926'dan itibaren Zafer Bayramı olarak kutlanmaktadır.
ZAFER BAYRAMI'NIN ARKA PLANI
      Büyük Taarruz, Kurtuluş Savaşı sırasında Türk ordusunun işgalci güç-lere son ve kesin darbeyi vurmasını sağlamak ve Anadolu'dan atmak için düşünülüp planlanan gizli bir harekât idi. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 20 Temmuz 1922'deki oturumunda kendisine dördüncü kez olmak üzere Başkomutanlık yetkisi verilen Mustafa Kemal Paşa taarruz kararını haziran ayında almış ve hazırlıkları gizli olarak yürütmüştü.Büyük Taarruz Ağustos' un 26'sını 27'sine bağlayan gece Afyon'da başlamış, Aslıhan civarında ku-şatılan düşman birliklerinin Mustafa Kemal Paşa'nın bizzat idare ettiği Dum lupınar Meydan Muharebesi'nde imha edilmesi ile Türk ordusunun zaferiyle sonuçlanmıştı.
30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI'NIN GEÇMİŞİ
      30 Ağustos günü, ilk kez 1924'te Dumlupınar'da Çal Köyü yakınlarında Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal'in katıldığı bir törenle Başkumandan Zaferi adıyla kutlanmıştır. Zaferi kutlamak için iki yıl beklemenin en önemli nedeni 1923 yılının yeni Türkiye açısından hem ulusal hem de uluslararası alanda yoğunluğun had safhada olmasıydı. Çal Köyü'nde gerçekleşen ilk törende Mustafa Kemal, millî ruhun canlı tutulmasının önemini vurgulamış ve Meçhul Asker Abidesi'nin temelini eşi Latife Hanım ile beraber atmıştır.
    Başkumandan Zaferi 1926'dan itibaren Zafer Bayramı olarak kutlanmak tadır. 1 Nisan 1926’da kabul edilen Zafer Bayramı Kanunu'nda 30 Ağustos Başkumandan Muharebesi gününün Cumhuriyet ordu ve donanmasının Zafer Bayramı olduğu, her yıl dönümünde bu bayram gününün kara, deniz ve hava kuvvetleri tarafından kutlanacağı belirtilir. Aynı yıl, dönemin Sa-vunma Bakanı Recep Peker’in yayınladığı bir genelge ile bayram törenle rinde neler yapılacağı detaylı bir şekilde belirtilmiştir. Ancak 1930’ların orta larına kadar ilk tören gibi üst düzeyde gerçekleşen Büyük Zafer kutlaması veya anma töreni yapılmamıştır. Hava Kuvvetlerinin ülke savunmasında önemli bir yeri olması nedeniyle, Tayyare Cemiyeti de 30 Ağustos tarihini "Tayyare Bayramı" olarak adlandırmıştır.
     Zafer Bayramı için özellikle 1960’lardan itibaren daha kapsamlı ve katı-lımlı bir şekilde kutlamalar yapılmaya başlanmıştır. 30 Ağustos, Türkiye'de askeri okulların mezuniyet törenlerini yaptıkları gün olmuştur; ayrıca tüm subay ve astsubay rütbe değişiklikleri bu tarihte geçerli olmaktadır. Zafer Bayramı uzun yıllar Genelkurmaybaşkanı'nın tebrikleri kabul ettiği bir bay-ram olarak kutlanmış; bu durum Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Başko-mutan sıfatıyla kutlamalara ev sahipliği yaptığı 2011 yılından itibaren de-ğişmiştir.
Google Plus'da Paylaş

BENZER YAZILAR

    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum :

Yorum Gönder