Yeni
Loading...

Bayramiç Elması TBMM'de TanıtıldıPatent alma çalışmaları devam eden Bayramiç elması, Çanakkale Ziraat Odası yöneticileri tarafından tanıtım amacıyla Meclis'e getirildi. Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İlhan Ulus, Bayramiç elmasının tanıtımı yapılması durumunda daha fazla üretim gerçekleştirilebileceğini bildirdi.

2013 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı'nın kabul edilmesinin ardından, kuliste Çanakkale Milletvekili Dilekçe Komisyonu Başkanı Mehmet Daniş, Çanakkale Milletvekili İsmail Kaşdemir, Çanakkale'nin Ziraat Odası Başkanı İlhan Ulus, Bayramiçi Ziraat Odası Başkanı İsmail Pehlivan ile Bayramiç Ziraat Odası Meclis Başkanı Yahya Savran, kuliste, organik Bayramiç elmasının tanıtımını yaptılar.

Kuliste, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Tbmm Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı İbrahim Yiğit'e Bayramiç elması ikram edildi. Sağlık Bakanı Recep Akdağ, elmayı tattıktan sonra "Elma giren eve doktor girmez" dedi. Milletvekillerinin yoğun ilgi gösterdiği tanıtımda 3 ton Bayramiç elması dağıtıldı. Coğrafi tescili alınan Bayramiç beyazının ardından Çanakkale domatesi ve Bayramiç elması ve Lapseki şeftalisinin de tescil başvurusunun yapılacağını belirten Çanakkale Ziraat Odası Başkanı Ulus, "Bölgede 12 bin ton Bayramiç beyazı, 110 bin ton Bayramiç elması, 600 bin ton Çanakkale domatesi, 60 bin ton da Lapseki şeftalisi üretiliyor. Bu ürünlerin tanıtımı yapılırsa çok daha fazla üretim gerçekleştirilebilir" dedi. Ulus, bundan sonra da Lapseki kirazı, Yenice Kapya biberi ve Ayvacık organik zeytinyağının coğrafi tescilini sağlamayı amaçladıklarını söyledi.
Google Plus'da Paylaş

BENZER YAZILAR

    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum :

Yorum Gönder