Yeni
Loading...

"Bayramiç Elması" Marka Oluyor"Bayramiç Beyazı"nın ardından Bayramiç Elması da markalaştırılmak üzere isim tesciline gönderildi.

Bayramiç Ziraat Odası Başkanı İsmail Pehlivan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Çanakkale'nin bir marka olduğunu, bu markalaşmada eksik olan kısımlarında tamamlanması için harekete geçtiklerini söyledi.

Bayramiç'in meyve ve sebze üretim merkezi olduğunu belirten Pehlivan, ilçede her geçen yıl meyve ve sebze üretiminin sanılandan daha çok arttığını ifade etti. İlçede yıllık 100 bin ton elma üretimi yapıldığını dile getiren Pehlivan, şunları kaydetti: "Bunun yanı sıra Bayramiç Beyazı, kiraz ve diğer meyve üretiminin her geçen gün artıyor. İstanbul ve İzmir gibi büyük şehirlerden çok sayıda yatırımcı ilçeye gelerek büyük meyve bahçeleri kuruyor.

Türkiye elma üretiminin yüzde 5'i Bayramiç'ten sağlanıyor. Bölgemiz Kazdağları'nın eşsiz nimetlerinden payını önemli ölçüde almaktadır. Kazdağları'nın eteklerinde yetişen meyvede ve sebzede dünyanın hiçbir yerinde oluşmayan bir Tat, nefaset ve aroma bulunmakta. Bölgemizin hava koşulları nedeniyle meyvelerimizde farklı bir aroma, farlı bir Tat ve nefaset oluşmakta." Bayramiç elmasının kabuklarının diğer bölgelerdeki ürünlere göre daha ince olduğunu ifade eden Pehlivan, şöyle dedi:

 "Biz de Bayramiç elmasını kimliğe kavuşturmak ve onu adıyla satmak için Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Ziraat Fakültesi'nin desteğiyle hazırladığımız projeyi 30 Ekim tarihinde Güney Marmara Kalkınma Ajansı'na (GMKA) sunduk. Böylece Bayramiç Elması için resmi başvurumuzu yapmış bulunmaktayız.

Bu çalışmalara Bayramiç ve Çanakkale Belediyesi de destek veriyor."

Muhabir: Sabahattin Sallama
Google Plus'da Paylaş

BENZER YAZILAR

    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum :

Yorum Gönder