Bu dersimizde bir nevi “vektörel dünya” yapacağız. Çok işinize yarayacağına eminim. Üstelik yapımı çok basit
Dersimiz bittiğinde alacağınız sonuç:
![](http://www.tutorialwiz.com/globe2/images/9.jpg)
_____________________________________
Adım 1: 60 pixel‘e 60 pixel Transparent yeni bir sayfa açıyoruz.
Pencil Tool yani kalemi seçip 4 px‘lik uç ile sol ve alt tarafı şekildeki gibi çiziyoruz. (Not: SHIFT tuşuna basılıyken çizerseniz dümdüz bir çizgi yapabilirsiniz.)
![](http://www.tutorialwiz.com/globe2/images/pattern.gif)
Edit =>Define Pattern seçeneği ile çizdiğimiz bu köşeyi Pattern olarak kaydediyoruz. Ben adını çizgi olarak kaydettim. İleride dünyanın meridyen ve paralel çizgileri olarak kullanacağız
Adım 2: 500×500 pixel‘lik yeni bir sayfa açıyoruz. Ellipse Shape Tool ile bir yuvarlak çiziyoruz. (Not: SHIFT tuşuna basılıyken tam bir daire çizer.)
![](http://www.tutorialwiz.com/globe2/images/1.gif)
Adım 3: Yuvarlak çizdiğimiz layer’a sağ tıklayıp Blending Options ayarlarına giriyoruz. Ve aşağıdaki ayarları uyguluyoruz.
![](http://www.tutorialwiz.com/globe2/images/gradient.gif)
![](http://www.tutorialwiz.com/globe2/images/2.jpg)
Adım 4: Yeni bir laye açıp Edit =>Fill diyoruz; Contens bölümündeki Use: Seçeneğini Pattern olarak seçip Custom Pattern yazan yerin yanındaki oka basıp çıkan Pattern seçeneklerinden en son eklediğimiz (ben adını çizgi koymuştum) Pattern’i seçip Ok diyoruz.
![](http://www.tutorialwiz.com/globe2/images/3.jpg)
Adım 5: Bu haritayı bilgisayarınıza indirip dünyanın neresinden bakmak istiyorsanız o kıtayı yuvarlak şeklimize göre konumluyoruz. (Harita için link)
![](http://www.tutorialwiz.com/globe2/images/4.jpg)
Adım 6: Yuvarlak şeklimizin layer’ına CTRL tuşuna basarken tıklıyoruz. (Bu işlem yuvarlağı tekrar seçmemizi sağlayacak.)
![](http://www.tutorialwiz.com/globe2/images/5.jpg)
Adım 7: Çizgili layer’ı seçip layer sıralamasında en üste getiriyoruz ve Filter =>Distort =>Spherize efektini tıklıyoruz ve Amount değerini 100%, mode: Normal yapıyoruz. Aynı efekti harita layer’ı için de uyguluyoruz.
![](http://www.tutorialwiz.com/globe2/images/7.jpg)
Adım 8: Select menüsünden Inverse‘yi seçip yuvarlağın dış alanını seçmiş oluyoruz. Ve harita layer’ına tıklayıp DELETE tuşuna basıyoruz. Böylelikle dışarıda kalan parçalardan kurtulmuş oluyoruz.
![](http://www.tutorialwiz.com/globe2/images/8.jpg)
![](http://www.photoshopders.com/wp-content/uploads/2007/12/untitled-2.jpg)
Adım 9: Çizgilerin bulunduğu layer’ı Overlay olarak, haritanın bulunduğu layer’ı da Color Dodge olarak seçiyoruz. (Overlay ve Color Dodge seçeneklerinin olduğu yeri üstteki görüntüden anlayabilirsiniz.)
Ve sonuç:
![](http://www.tutorialwiz.com/globe2/images/9.jpg)
Biraz yörüngeye sokmak için çevirirsek:
![](http://www.tutorialwiz.com/globe2/images/final.jpg)
Dersimiz bittiğinde alacağınız sonuç:
![](http://www.tutorialwiz.com/globe2/images/9.jpg)
_____________________________________
Adım 1: 60 pixel‘e 60 pixel Transparent yeni bir sayfa açıyoruz.
Pencil Tool yani kalemi seçip 4 px‘lik uç ile sol ve alt tarafı şekildeki gibi çiziyoruz. (Not: SHIFT tuşuna basılıyken çizerseniz dümdüz bir çizgi yapabilirsiniz.)
![](http://www.tutorialwiz.com/globe2/images/pattern.gif)
Edit =>Define Pattern seçeneği ile çizdiğimiz bu köşeyi Pattern olarak kaydediyoruz. Ben adını çizgi olarak kaydettim. İleride dünyanın meridyen ve paralel çizgileri olarak kullanacağız
Adım 2: 500×500 pixel‘lik yeni bir sayfa açıyoruz. Ellipse Shape Tool ile bir yuvarlak çiziyoruz. (Not: SHIFT tuşuna basılıyken tam bir daire çizer.)
![](http://www.tutorialwiz.com/globe2/images/1.gif)
Adım 3: Yuvarlak çizdiğimiz layer’a sağ tıklayıp Blending Options ayarlarına giriyoruz. Ve aşağıdaki ayarları uyguluyoruz.
![](http://www.tutorialwiz.com/globe2/images/gradient.gif)
![](http://www.tutorialwiz.com/globe2/images/2.jpg)
Adım 4: Yeni bir laye açıp Edit =>Fill diyoruz; Contens bölümündeki Use: Seçeneğini Pattern olarak seçip Custom Pattern yazan yerin yanındaki oka basıp çıkan Pattern seçeneklerinden en son eklediğimiz (ben adını çizgi koymuştum) Pattern’i seçip Ok diyoruz.
![](http://www.tutorialwiz.com/globe2/images/3.jpg)
Adım 5: Bu haritayı bilgisayarınıza indirip dünyanın neresinden bakmak istiyorsanız o kıtayı yuvarlak şeklimize göre konumluyoruz. (Harita için link)
![](http://www.tutorialwiz.com/globe2/images/4.jpg)
Adım 6: Yuvarlak şeklimizin layer’ına CTRL tuşuna basarken tıklıyoruz. (Bu işlem yuvarlağı tekrar seçmemizi sağlayacak.)
![](http://www.tutorialwiz.com/globe2/images/5.jpg)
Adım 7: Çizgili layer’ı seçip layer sıralamasında en üste getiriyoruz ve Filter =>Distort =>Spherize efektini tıklıyoruz ve Amount değerini 100%, mode: Normal yapıyoruz. Aynı efekti harita layer’ı için de uyguluyoruz.
![](http://www.tutorialwiz.com/globe2/images/7.jpg)
Adım 8: Select menüsünden Inverse‘yi seçip yuvarlağın dış alanını seçmiş oluyoruz. Ve harita layer’ına tıklayıp DELETE tuşuna basıyoruz. Böylelikle dışarıda kalan parçalardan kurtulmuş oluyoruz.
![](http://www.tutorialwiz.com/globe2/images/8.jpg)
![](http://www.photoshopders.com/wp-content/uploads/2007/12/untitled-2.jpg)
Adım 9: Çizgilerin bulunduğu layer’ı Overlay olarak, haritanın bulunduğu layer’ı da Color Dodge olarak seçiyoruz. (Overlay ve Color Dodge seçeneklerinin olduğu yeri üstteki görüntüden anlayabilirsiniz.)
Ve sonuç:
![](http://www.tutorialwiz.com/globe2/images/9.jpg)
Biraz yörüngeye sokmak için çevirirsek:
![](http://www.tutorialwiz.com/globe2/images/final.jpg)
0 yorum :
Yorum Gönder