Yeni
Loading...

Photoshopta fotoğraflara çerçeve eklemek

Bir fotoğrafa ya da bir resme çerçeve eklemek için bir çok yol vardır. Aslında mantığı öğrendikten sonra gerisi sizin hayal gücünüze kalmıştır. Bu dersimizde size 4 farklı şekilde çerçeve yapımını anlatacağım;
1.Yol:

Çerçeve eklemek istediğimiz fotoğrafı açıyoruz ve Image menüsünden Canvas Size seçeneğine giriyoruz. (Türkçe Photoshop kullananlarda Görüntü Menüsünde Tuval Boyutu seçeneği) ve Width (Genişlik) Height (Yükseklik) ayarı girmemiz gerekiyor. Yandaki seçenekte ise ölçü birimleri yer alıyor. Santimetre olarak ayar girebilmek için Cm seçeneğini işaretleyin. Örnekte de görüldüğü gibi Width ve Height değerine 1 cm veriyoruz.

Bu verdiğimiz rakamlar fotoğrafın mevcut ölçülerinin üzerine ekleyeceğimiz çerçeve boyutunu gösteriyor. En alt kısımda black olarak seçilen yer de ise çerçevenin rengini seçiyoruz. Ben siyah olarak seçtim ve seçtiğim fotoğraf:

Bu ayarları yaptıktan sonra bu hale geldi:

Sonuç olarak 1. adımda hangi ölçülerde hangi renk çerçeve atacağımızı öğrendik.
(Ekstra bilgi: Tekrar aynı işlemi yaparak 5 pixellik bir beyaz ve yine 1 cm’lik siyah vererek böyle bir sonuç da elde edebiliriz. Herşey sizin hayal gücünüze kalmış.)

2.Yol:

Bu sefer fotoğrafımıza daha ilginç bir hava vereceğiz. Ben buna Blur Çerçeve diyorum. Fotoğrafımızı açıyoruz ve hemen bir adet layer kopyasını çıkartıyoruz. (Layer listesi bölümünde background olan fotoğrafınızı tutup aşağıdaki çöp kutusunun hemen yanındaki simgenin üzerine bırakıyoruz ve aynı fotoğraftan iki farklı layer oluyor.)

1. layer seçiliyken Filter menüsünden Blur => Gaussian Blur veriyoruz. Ve Radius ayarını 3.0 pixel yapıyoruz.

2. layer seçili iken Edit menüsünden Transform => Scale seçeneğini işaretliyor ve üst tarafta çıkan ayarlardan W ve H ayarlarını %80 yapıyoruz.

Yine 2.layer’a sağ tıklayıp Blending Options ‘a giriyoruz. Ve stroke seçeneğinden ara çerçevemizin boyutunu ve rengini seçiyoruz. Ben bu örnek fotoğrafa uygun olarak 1pixel boyutunda beyaz bir ara çerçeve ekledim.

Bu işlem sonucunda elde edilen blur çerçeveli çalışmamız:

Evet artık çok farklı çerçeveler ekleyebiliyoruz. Bu öğrettiklerimizin aynısını uygulamak zorunda değilsiniz. Çerçeve boyutunu, rengini herşeyi değiştirebilirsiniz, ben sadece temel bilgi olsun diye örnekliyorum. İsterseniz blur şekilde fon olması için başka bir fotoğraf da kullanabilirsiniz.
3.Yol:

Photoshop’un vazgeçilmezi brush‘lar yardımı ile çok daha farklı çerçeveler üretebilirsiniz.
En güzel çerçeveler için buraya tıklayınız.
Yukarıdaki linkten girdiğiniz Deviantart sitesindeki çerçeveler listelenmiştir. İstediğiniz çerçeveye tıklayarak açılan sayfasında sol tarafta bulunan download butonundan bilgisayarınıza indirebilirsiniz. . Brush kullanımı tamamıyla hayalgücünüze kalmış birşeydir.
4.Yol:

Arama motorlarının görsel bölümlerinde çerçeve ya da frame gibi aramalar yaparak bulduğunuz çalışmaları da değerlendirebilirsiniz. Ben örnek olarak Google görseller bölümünde frame olarak aradım ve çıkan sonuçlardan örnek olarak bunu seçtim:

Şimdi gelelim bu çerçeveyi nasıl kullanabiliriz?
Çerçeve fotoğrafını bilgisayarımıza indirip photoshop’ta açıyoruz ve ilk işimiz hemen layer’ın bir kopyasını çıkartmak. Ardından Magic Wand Tool ‘u seçip beyaz alana bir tıklama yapıyoruz. Bu sihirli tuş sayesinde bütün beyaz alanı seçmiş oluyoruz ve delete tuşuna basarak orayı siliyoruz.
Hangi fotoğrafı çerçevelemek istiyorsanız onu da photoshop’ta açıyorsunuz ve Move Tool ile fotoğrafı tutup çerçeve fotoğrafının bulunduğu pencereye sürükleyip bırakıyoruz. 3. layer olarak taşıdığımız fotoğraf var olacaktır ama biz onu Layer listesinde background ve background copy isimli iki layer’ın arasına taşıyalım. Artık çerçeve önde fotoğrafımız da arkada olmuş oldu.

Çerçevenin boyutu büyük kaldıysa küçültebilir ya da sizin fotoğrafınızı çerçeveye uygun büyültebilirsiniz. Hangi parça uyumsuz geldi ise Move Tool‘u seçip (Bu arada üst bölümde bulunan Show Transform Control seçeneği seçili olursa köşegenleri görebilirsiniz.)

Artık istediğiniz fotoğrafın köşelerinden tutup büyültme ya da küçültme işlemi yapabilirsiniz. (Önemli Not: SHIFT tuşuna basılıyken köşeleri çektiğinizde orantılı işlem gerçekleştirecektir.)
Sonuç olarak fotoğrafı çerçeveye eklediğimizde böyle bir sonuçla karşılaştım:

Fotoğrafın hepsi gözükmediği için fotoğrafın layer‘ı seçiliyken Move Tool ile köşesinden tutup ufaltıyorum ve sonuç:
Google Plus'da Paylaş

BENZER YAZILAR

    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum :

Yorum Gönder