Yeni
Loading...

photoshop ile arka planı değiştirmek

Bu photoshop dersimizde bir resmin arka planını değiştirmeyi öğreneceğiz. Arka plana deniz, nehir vb gibi güzel bir manzara ekleyeceğiz. Hoşumuza gitmeyen, arkada kadraja yanlışlıkla dahil olan tüm nesnelerden kurtulacağızJ arka planı değiştirmekiçin, hazırlamış olduğum photoshop dersimize geçelim.
Öncelikle adobe photoshop ta arka planından ayırmak istediğimiz fotoğrafımızı açıyoruz. Daha sonra photoshopun üst menülerinden
Filter/ extrack  yolunu izliyoruz.(alt+ctrl+x)
Karşımıza çıkan ekrandan;
Edge highilighter ( B) araçını seçiyoruz. Smart highlighting işaretliyoruz.

Ve kesmek istediğimiz alanın çevresini dönüyoruz. Dışarı taşırmamaya dikkat ediyoruz. Seçeceğimiz alanın içine taşırırsak sorun değil, zaten orayı seçmek istediğimize dair boya kutusuyla işaretleyeceğiz. Yanlış çizim yaparsak soldaki alandan silgiyi kullanabilirsiniz. Seçimimizi dikkatlice yapıyoruz, kapalı bir alan oluşturuyoruz. Seçimimiz tamam, araç kutusundan fill tool (G) aracını alıyoruz, seçili alanın içine döküyoruz. Kapalı alan oluşturmak bunun için önemliydi, eğer açık bir alan bırakırsanız resmin her yeri seçilmiş olur.
photoshopla resmin arka planını değiştirmek


Seçimimiz bittiğine göre tamama tıklıyoruz. Fotoğrafımızın arka planı ayrıldı.


Arka plana koymak istediğimiz fotoğrafı açıyoruz. Şuan elimizde iki ayrı belge, iki ayrı ekran var. Kestiğimiz fotoğrafın ekranına geliyoruz adobe photoshop araç kutusundan move tool’u (v) alıp kesmiş olduğumuz fotoğrafı, arka plan için seçtiğimiz diğer fotoğrafın üzerine sürüklüyoruz.İstediğimiz kısmına koyup etrafında kalan pislikleri adobe photoshop büyüteç kullanarak silgi ile siliyoruz.Son olarakta iki fotoğrafın geçişleri anlaşılmasın diye blur tool ile birleşim yerlerine hafifçe  blur uyguluyoruz.

arka planı değiştirmek


İşte sonuç;
Bu photoshop dersimizde photoshop filtrelerinden extrack ile resmin arka planını değiştirmeyi gördük. Umarım yararlı olmuştur. Bu photoshop dersinde adobe photoshop cs2 kullanılmıştır.
Google Plus'da Paylaş

BENZER YAZILAR

    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum :

Yorum Gönder