Yeni
Loading...

Köylere Soğutma TankıBayramiç ilçemizde, Süt Üreticileri Birliği 6 köyün sütlerinin toplanabilmesi için süt toplama tankı aldı.

Bayramiç Süt Üreticileri Birliği, ilçeye bağlı Çatalçam, Çiftlik,Dağahmetçe köylerine 1 tonluk, Yeniceköy'e 2 tonluk ve Işıkeli ve Hacıköy köylerinin ortak kullanımı için ise 2 tonluk soğutma tankı aldı. Soğutma tankları köy muhtarlarına teslim edildi. Yapılan çalışma ile ilgili bilgi veren birlik başkanı Şinasi Darıcı, köylerde üreticilik yapan büyükbaş ve küçükbaş hayvan üreticilerinin daha fazla destekleme alabilmesi ve toplanan sütlerin daha hijyenik bir ortamda saklanabilmesi amacıyla böyle bir girişimde bulunduklarını belirtti. Darıcı "6 köyümüzün sütleri bu soğutma tankları ile daha hijyenik bir ortamda saklanacak.

Ayrıca sıcak süte 4 kuruş destekleme verilirken, soğutma tanklarında toplanan süte 9 kuruş destekleme veriliyor. Bu altı köyümüzün günlük destekleme zararı 350 lira. Bu yıllık 126 bin lira yapar. Hedefimiz tüm köylerimize soğutma tankı kurmak. İlçe merkezine yakın yerlerdeki üreticiler için ise 5 tonluk bir soğutma tankı kurmayı hedefliyoruz" dedi. Köy muhtarları ise "Yapılan bu çalışma sayesinde üreticinin sütü daha hijyenik koşullarda, toplanacak. Sütün bozulma riski ortadan kalkacak. Hem de kilo başına 5 kuruş daha fazla destekleme alacak" dediler.
Google Plus'da Paylaş

BENZER YAZILAR

    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum :

Yorum Gönder