Yeni
Loading...

Traktörde Motorin Yerine ZeytinyağıÇanakkale'nin Bayramiç İlçesi'ne bağlı Kutluoba Köyü'nde çiftçi, 53 yaşındaki İbrahim Yüksel, 'motorinden daha ucuza' gelmesi nedeniyle traktöründe yakıt olarak zeytinyağı kullanmaya başladı. Kutluoba Köyü'nde Zeytinlik ve tarlaları bulunan İbrahim Yüksel, 2012 hasat döneminde üretilen zeytinyağının toptan litre fiyatının 4-4.5 lira aralığında olmasına tepkisini değişik yolla gösterdi.

Yüksel, bir arkadaşının önerisiyle 2 ay önce çift sürdüğü traktöründe motorin yerine yakıt olarak zeytinyağı kullanmayı denedi. Başarılı olunca da litre fiyatı daha düşük olması nedeniyle traktöründe yakıt olarak zeytinyağını kullanmaya devam etti. 1 litre motorinin 4 lira 20 kuruş olduğunu hatırlatan Yüksel, şöyle dedi: "Bu durumda yakıt olarak mazot yerine zeytinyağı kullanmak daha karlı. İki aydır traktörümü zeytinyağı ile çalıştırıyorum.

Hiç sorun yaşamadım. Ayrıca 5 litre mazot ile 5 dönüm tarla sürerken, şimdi aynı alanı 3.5 litre zeytinyağı ile sürebiliyorum. Böylece daha az yakıt ücreti Ödemiş oluyorum. Ayrıca işin bir de çevreci yönü var. Mazot ile çalıştırırken egzozdan kara duman çıkarıyordu. Şimdi duman çıktığını dahi göremiyorum. Zeytinyağının daha çevreci olduğunu düşünüyorum." Bayramiç Sanayi Sitesi'nde 25 yıldır motor ustası olarak hizmet veren Mehmet Kaplan, "Bunca yıllık motor ustasıyım. Araçların soya yağıyla çalıştırıldığını görmüştüm. Yanık yağla bile araçlar çalıştırıldığına göre zeytinyağı ile niye çalışmasın. Ancak uzun vadede motorda filtre sorunu yaşatabilir" dedi
Google Plus'da Paylaş

BENZER YAZILAR

    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum :

Yorum Gönder