Yeni
Loading...

Mühendislerden Tarım İşçilerine Budama EğitimiÇanakkale'nin Ayvacık ilçesinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekiplerince ağaç budama eğitimi verildi.

 Ayvalık ilçesine bağlı Bahçeli köyünde yapılan eğitimde Mühendisler Ramazan Eren, Mehmet Çetin ve Yelda Akkuş tarafından bahçe sahipleri ve tarım işçilerine budama ile ilgili bilgiler verildi. Mühendis Ramazan Eren eğitim sonrası yaptığı açıklamada, "Bayramiç Beyazı nektarin çeşidi bölgemizde genel olarak 4x4 ve 4x5 sıra üzeri ve sıra arası mesafelerle bahçe tesis edilmekte olup, olgunlaşma dönemlerine göre erkenin erkeni, erken, orta ve geçiçi olarak 4 başlık altında adlandırılmaktadır. Kendine verimli bir çeşit olduğu için dölleyici çeşide ihtiyaç duymayan Bayramiç Beyazı goble terbiye sistemine göre budanmaktadır. Budama, farklı yönlerde 120' şer derece açı ile 3 ana dal oluşturarak yapılmalıdır.

Genel olarak 1. ve 2. yıl şekil, 3. yıldan itibaren ise mahsul budaması ve şeklin devamının sağlanması şeklinde budama işlemlerine düzenli olarak devam edilir. Bahçe tesis edildikten 3.yıldan itibaren meyve alınmaya başlanan Bayramiç Beyazının ekonomik ömrü ise uygulanan terbiye sistemi ve bakım işlemlerine göre değişmekle birlikte ortalama 13-17 yıl arasındadır" dedi
Google Plus'da Paylaş

BENZER YAZILAR

    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum :

Yorum Gönder